۱۰ راه که طول عمر لپ تاپ را افزایش می دهد

صفحه اصلی/وبلاگ/۱۰ راه که طول عمر لپ تاپ را افزایش می دهد
  • با لپ تاپ بیشتر آشنا شوید : لپ تاپ به رایانه همراه، کوچک و نسبتا سبک گفته می شود. وزن آن معمولا بین ۱ تا ۳ کیلو است که به اندازه و مواد مصرف شده در ساخت آن بستگی دارد. این رایانه کوچک تر از رایانه های رو میزی است و می تواند با یک باتری کار کند و یا از یک آداپتور AC/DC خارجی در آن استفاده می شود . بسیاری از آن ها چند سلول ۳ ولت دارند که در اجرای عملکرد ساعت و دیگر فرآیند ها در هنگام قطع برق مفید است. لپ تاپ ، مولفه ها نیز مانند دسکتاپ هستند و مانند آن عمل می کنند ولی برای استفاده متحرک به صورت بهینه درآمده اند. لپ تاپ ها دارای صفحه نمایش بلور مایع می باشند و چند طرح حافظه در آن ها برای RAM در نظر گرفته شده است . SO-DIMM یک DIMM بزرگ است. علاوه بر صفحه کلید داخلی در آن ها از خط اشاره استفاده می شود ولی صفحه کلید داخلی در آن ها از خط اشاره استفاده می شود ولی صفحه کلید خارجی و موس نیز قابل استفاده هستند.
  • چرا باید از لپ تاپ نگهداری کنیم ؟ لپ تاپ ها جایگزین خوبی برای رایانه های رومیزی هستند و بیشتر کارهای آن ها را می کنند ولی با این حال تفاوت اصلی آن ها با رایانه های رومیزی میزان مقاومت آن ها در شرایط مختلف، متفاوت است. لذا باید همیشه به این نکته توجه داشت که لپ تاپ هرچه قدر هم که مقاوم در برابر شرایط باشد باز هم باید نکاتی را برای حفظ سلامت لپ تاپ را انجام داد چرا که لپ تاپ ها با توجه به ویژگی هایی که دارند نیاز به مراقبت هایی نیز دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

البته باید این را هم متذکر شد امروزه با پیشرفته تر شدن وسائل مختلف بیشتر کارهایی را که لازم بود زمانی خودمان برای حفظ و نگهداری لپ تاپمان انجام دهیم را انجام میدهند. مثلا زمانی لازم بود که اگر مدت زیادی صفحه نمایش روشن و بدون استفاده است از محافظ صفحه نمایش (اسکرین سیور) استفاده کرد در غیر اینصورت به صفحه نمایش آسیب وارد می شود ولی حالا اگر ساعت ها و روز ها صفحه نمایش بدون هیچ تغییر و حرکتی نیز روشن بماند دچار هیچ مشکلی نشده و به کارش ادامه خواهد داد.

شایان ذکر است با این حال که کار ها رفته رفته پیش به سوی اتوماتیک و خودکار شدن می روند ولی باز هم انسان ها هستند که حرف اول را می زنند و نقش اصلی را بر  عهده دارند. خیلی از کارها وجود دارند که بدون وجود انسان هرگز معنی نخواهند یافت و جز با وجود انسان تحقق نمی یابند. چون لپ تاپ ها  بیشتر با محیط و خصوصا دست ها در تماس هستند باید توجه داشته باشید که لپ تاپ ها خیلی زود کثیف می شوند و این امر باعث کاهش طول عمر لپ تاپ می شود. برای همین همیشه سعی کنید لپ تاپ خود را تمیز نگه دارید چرا که علاوه بر اینکه باعث افزایش طول عمر لپ تاپ می شود بلکه زیبایی لپ تاپ را هم تشدید می کند. همواره می توانید برای تمیز کردن لپ تاپ از پارچه نخی مرطوب نم ناک استفاده کنید و یا اینکه از محلول های تمیز کننده موجود در بازار که مخصوص همین کار هستند استفاده کنید ، این محصول نسبت به کاربردش قیمت ارزانی دارد. توصیه میکنیم که حتما برای تمیز کردن صفحه مانیتور (نمایش) لپ تاپ از پارچه نخی مرطوب استفاده شود.

لپ تاپ را مستقیم به برق وصل نکنید : یکی از دلایل خرابی سریع لپ تاپ ها اتصال مستقیم لپ تاپ به برق است ، اگر دقت کرده باشید هنگامی که لپ تاپ را به برق وصل میکنید گاهی اوقات جرقه های کوچکی در اطراف پریز به راحتی قابل مشاهده اند، همین جرقه ها یا به قولی نوسانات برق باعث می شود که به لپ تاپ آسیب جدی وارد شود. استفاده از پریزها یا سه راهی ها یا محافظ های جریان برق می توانند این مشکل را تا حد زیادی بر طرف کند.

درایو لپ تاپ شما : سعی کنید کمتر از رایتر لپ تاپ استفاده کنید یا اگر استفاده می کنید از CDها و DVD های خش دار استفاده نکنید چرا که باعث خرابی و آسیب رساندن به لنز درایو می شود. زمانی که از DVD یا CD رایتر استفاده می کنید، حتما نوت بوک را به برق متصل کنید. چون رایترها جریان بسیار بالایی را از منبع تغذیه کشیده و اگر صرفا از باتری استفاده شود به آن آسیب می رساند چون در این حالت باتری با سرعت زیادی دشارژ می شود. حتی در حالتی که باتری کاملا شارژ نباشد ممکن است نوت بوک خاموش شده و دیسک نوری شما بسوزد.به همین خاطر در لپ تاپ های مدرن امروزی اگر شارژ باتری کم باشد، لپ تاپ به طور خودکار درایو نوری را خاموش می کند.

چنانکه در داخل درایو خود CD یا DVD دارید قبل از حمل لپ تاپ آن را خارج کنید.

نوت بوک را خاموش کنید یکی از قسمت های مهم و آسیب پذیر لپ تاپ ، هارد دیسک آن است که باید بسیار مراقب شود به همین دلیل در لپ تاپ های جدید قابلیت HDD Protection تعبیه شده است. به طوری که اگر ضربه ای به لپ تاپ بخورد وقتی لپ تاپ روشن است، هارد را خاموش می کند تا از صدمه به آن جلوگیری کند. لپ تاپ خود را از مواجهه با گرمای شدید یا ضربات جانبی یا تکان های شدید دور نگه دارید .

هرگونه کابل و وسایل متصل به لپ تاپ مثل کابل شبکه ، سیم ماوس یا اسپیکر (بلندگو) را از لپ تاپ جدا کنید.

صفحه نمایش را به طور کامل ببندید طوری که در جای مخصوص به خودش قرار گیرد.

بهتر است برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه که ممکن است لپ تاپ شما را تهدید کند از کیف های مخصوص لپ تاپ استفاده کنید.

لپ تاپ خود را از مواجهه با گرمای شدید یا ضربات جانبی یا تکان های شدید دور نگه دارید.

۱۳۹۸/۹/۲۰ ۱۲:۱۸:۲۰

ثبت ديدگاه