بهداشت همیشه برای سلامتی ما ضروری بوده و باید درهرشرایطی آن را رعایت بکنیم اما برای اینکار تقریبا آب گزینه انکار ناپذیر است ولی خیلی ازماها شرایطی داشتیم که از آب دور بوده ایم، اما همینجا باید به این نکته نیز اشاره شود که آب به تنهایی نمیتواند برای تمیز کردن ورفع آلودگی موفق باشد محققان و نیروهای سلامت نیز برای این موضوع چاره جویی کرده اند انها با تحقیقات فراوان روی پوست و انواع مواد پاک کننده توانستند طوری انها راباهم ترکیب کنند که هم به پوست بدن اسیب نرسد وهم به هدف خود که همان پاگیزگی وبهداشت است برسند با ساخت انواع ژلهای ضدافونی کننده وهمچنین محلولهای خاص توانسته اند نیاز خیلی ازما را برطرف کنند وبه  منظور رعایت بهداشت و بر طرف نمودن فوری میکروب ها، باکتری ها و یا ویروس ها از سطح پوست میتوان از آنها استفاده نمود.
محلول و یا ژل ضدعفونی کننده دست می تواند در کمتر از ۲۰ ثانیه تمامی میکروب ها و باکتری های موجود در سطح پوست را بی آن که نیازی به آب داشته باشد برطرف نماید و همچنین بدون نیاز به دستمال از سطح پوست خشک شده و برای فرد مصرف کننده حس پاکی و تمیزی مطلوبی را ایجاد می نماید. فرمولاسیون محلول و یا ژل ضدعفونی کننده دست حاوی مواد مفید و موثر بر پوست بوده که ضمن تمیز کنندگی باعث تقویت و لطافت بیشتر پوست نیز می شود.
اماهمیشه شرایط یکسان نیست مثل همین چند وقت اخیر که با پیدایش ویروس عجیب کرونا که همه گیر شده وخیلی از کارها را مختل کرده و نیاز مردم به این مواد ضد افونی کننده فزونی گرفته و طبق گفته پزشکان باید برای مقابله با این ویروس که بیشتر از طریق دست انتقال میابد بیش از پیش دستها را شسته و ضد افونی کنیم که دراین شرایط این مواد نایاب شده اند اکنون باید چاره بیاندیشیم
با کم شدن و نبود ژل ضدعفونی کننده در زمان شیوع بیماریی مثل کرونا که این روزها جهان با آن مواجه شده است باید خودمان دست به کار شویم و طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی را بیاموزیم. چرا که این روزها داروخانه و مراکز بهداشتی از محلول ضد عفونی کننده خالی شده‌اند. محلول‌ ضد عفونی کننده در مواقعی استفاده می‌شود که دسترسی ما به آب و صابون نباشد و شرایط شستشوی مستقیم را نداشته باشیم. در این مطلب سعی داریم طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی را برای شما بگوییم.

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی با الکل

اکثر ویروس‌ها معمولا به وسیله الکل کشته می‎‌شوند و اکثر محلول‌ های ضدعفونی کننده پایه اصلی آن‌ها الکل است و حدودا این محلول‌ها باید ۶۰% الکل داشته باشند تا موثر واقع شوند و ویروس‌ها را از بین ببرند.

  •  در روش اول برای ساخت محلول ضد عفونی کننده دست برای بزرگسالان بهتر است از الکل ایزوپروپیل استفاده کنیم و برای خوشبو کردن آن از اسانس‌های مختلف بسته به سلیقه خود استفاده کنید. به طور مثال دو سوم یک لیوان را الکل بریزید و یک سوم آن را ژل الوئه ورا بریزید و با هم مخلوط کنید؛ اگر بتوانید اسانس چای درختی در این محلول استفاده کنید بسیار بهتر می‌شود و بوی خوبی به محلولتان می‌دهد. ژل آلوئورا باعث می‎‌شود بوی نامطلوب الکل تا حدودی گرفته شود و همچنین از خشکی دست نیز جلوگیری می‌شود. مواد را در یک بطری اسپری بریزید و از آن استفاده کنید.
  • روش بعدی به ژل‌های آماده شباهت بیشتری دارد. برای تهیه آن باید و ژل الوئورا و چند قطره گلیسیرین را با ۱ قاشق الکل مالشی یا همان ایزوپروپیل ترکیب کرده سپس مقداری اسانس دارچین را با اسانس درخت چای به ترکیب اضافه می‌کنیم و در آخر آب مقطر یا  نقره کلوئید را به میزان دلخواه به آن اضافه کنید تا به محلول رقیقی دست پیدا کنید.
  • روش دیگر برای تهیه محلول ضدعفونی کننده استفاده از اتانول۹۶% دو سوم پیمانه، هیدروژن پراکسید یک سوم پیمانه و گلیسیرین چند قطره است بعد از ترکیب می‌توان آن را بر روی دست اسپری کرد.

نکات مهم در طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست خانگی

  • اگر الکل ایزوپروپیل پیدا نکردید، از الکل متانول استفاده نکنید جون این دو الکل جایگزین یک‌دیگر نیستند.
  • در تهیه محلول ضدعفونی کننده دست که از الکل در آن استفاده می‌شود باید مراقب باشید، چراکه الکل اشتعال‌زا است.
  • در محلول‌های خانگی به‌جای استفاده از تری‌کلوسان، از روغن‌های اسانس استفاده می‌شود که ویژگی‌های آنتی‌باکتری طبیعی دارند.
  • دستمال مرطوب برای ضد عفونی کردن دست‌ها کارایی ندارد و تنها دستمال مرطوب‌هایی کارآمدند که حداقل ۴۰% الکل داشته باشند.

کلام آخر :

شرکت توان دید آتی باجمع آوری این اطلاعات در رابطه بامواد ضدافونی امید دارد قدری از استرس ونگرانی شما عزیزان را در رابطه با این بحران بکاهد و توانسته باشد همراه خوبی دراین برهه وزمان بروز این مشکل برای شما باشد .