دستگاه لیبل پرینتر وموارد استفاده آن :

ما هروز شاهد پیشرفت تکنولوژی و آسان تر شدن کارها هستیم و دستگاههای اداری یک نوع ازین پیشرفت هاست  که  به  کمک  بشر آمده  تا در این  شلوغی ها به داد ما برسد و باری ازدوش ما بردارد یک نمونه ازین  دستگاهها  لیبل  پرینتر است .اما لیبل پرینتر چیست  و در چه  کارهایی به آن احتیاج  داریم ؟ لیبل پرینتر دستگاهی است که مخصوص چاپ  بارکد روی لیبل  ساخته  شده است .

با استفاده ازاین دستگاه میتوان لیبل های دلخواه برای اجناس طراحی کرد تا مصرف کننده و فروشنده راحت تر به اطلاعات کالا دسترسی داشته آن را بیابند و سریعتر کالا را بفروشند.

لیبل پرینترها  دو نوع  صنعتی  و رومیزی دارند که صنعتی را معمولا برای مکان های تولیدی و کارخانه ها استفاده میکنند و مدل رومیزی اکثرا برای آزمایشگاه ها و فروشگاه های کوچک مورد استفاده  قرار میگیرد و فرق این دو بر توان عملیاتی آن ها ست و اما لیبل پرینترها علاوه بر تقسیم بندی بر حسب توان عملیاتی  یک تقسیم  بندی دیگرهم دارند که برحسب نحوه کار و مواد مصرفی آن هاست که این دستگاه را به دو نوع حرارتی وغیر حرارتی تقسیم میکند .

لیبل پرینتر های غیر حرارتی  که علاوه بر کاغذ (لیبل) به ریبون هم احتیاج دارند. برای تکمیل پروسه چاپ ، دو نوع مواد مصرفی احتیاج است  ، کاغذ و ریبون .

ریبون  چیست ؟

ریبون نواری پلاستیکی است که یک روی آن جوهر اندود شده و در پرینترهای حرارتی در اثر گرما بر روی برچسب یا کاغذ اثر گذاشته و عمل چاپ را انجام میدهد. ریبونها برای چاپ بر روی برچسبهای مختلف به کار رفته و انواع متنوعی دارند. نوع ریبون با توجه به نوع سطحی که روی آن چاپ انجام میشود و میزان ماندگاری که از آن انتظار میرود انتخاب میشود.مشخصات فنی لیبل پرینترها به گونه ایست که چاپ تک رنگ انجام میدهند. به همین دلیل ریبونها تک رنگ تولید و عرضه میشوند.

برای رسیدن به نتیجۀ دلخواه در چاپ به لحاظ کیفیت و اندازۀ لیبل ها همکاران ما در بخش فروش آمادۀ پاسخگویی به سئوالات شما هستند.

لطفا جهت مشاوره رایگان و راهنمایی و اطلاع از قیمت ها با شماره ۰۸۱۳۲۵۲۵۹۶۵ تماس بگیرید

ریبون ها بطور کلی به انواع زیر تقسیم میشوند:

  • ریبون وکس(WAX RIBBON) برای چاپ روی لیبلهای کاغذی استفاده میشود و در میان انواع ریبونها مصرف بیشتری دارد. ریبون وکس ماندگاری به نسبت مناسبی دارد.
  • ریبون رزین(RESIN RIBBON) همانطور که از نامش پیداست، رزین به کار رفته در آن باعث شده چاپی که با این نوع ریبون انجام میشود ماندگاری بسیار بالایی داشته باشد به طوری که در مقابل حرارت و شستشو مقاوم است. معمولاً برای چاپ روی انواع لیبلهای پی وی سی، متال، VOID و شبرنگ مناسب هستند.
  • ریبون وکس رزین(WAX RESIN RIBBON) ماندگاری کمتری از نوع ریبون رزین دارد و به نسبت ریبون وکس مقاومتر است. این نوع ریبون برای چاپ روی انواع لیبل به کار میرود.

ریبون های فوق در سایزهای ۶۰mm*75m, 60mm*300m, 80mm*300m, 110mm*75m, 110mm*300m, 110mm*450m و… و در رنگهای مشکی، قرمز، آبی، سبز و زرد ارائه میشوند.

اما لیبل پرینتر هایی که به ریبون احتیاجی ندارند (حرارتی)  تنها لیبل است که مواد مصرفی آن را تشکیل  میدهد و کاغذ و لیبل آنها متفاوت است.

برای استفاده بیشتر و بهتر ازیک لیبل پرینتر باید به چند نکته توجه داشته باشیم:

  • کالیبره کردن  چاپگر با این  کار شما میتوانید با ارسال دستور چاپ  یک  طرح ثابت از نرم افزار در چاپ  و ردیفهای بعدی لیبل به مرور طرح  چاپ  شده  جا به جا نشود و بالا و پایین نشود و طرح دقیقا روی لیبل ها چاپ شود و بین لیبل ها چاپ نشود و با این کار دستگاه میتواند تشخیص  دهد  که شما چه ابعادی از رول  لیبل را در مخزن  دستگاه  قرار داده اید. مدل های قدیمی تنها بروی ویندوز xp  قابل  نصب  و کالیبراسیون  بودند در نتیجه  سعی  کنید اگر پرینتر خریداری میکنید که  ارزان قیمت تر از بقیه  باشد  حداقل  پرینتری تهیه  کنیدکه درسالهای اخیر تولید شده  باشد نه برای سالهای قبل .
  • اگراز داخل کنترل پنل ویندوز بخش پرینترها ، تست پرینت از ویندوز ارسال کردید و چیزی چاپ نشد مجدد بررسی نمایید احتمالا رییبون را پشت و رو جا نزده باشید.
  • پورت تنظیمی  برای  پرینترها را هیچوقت  جا به جا نکنید!!! اگر در گذشته کابل پرینتر را به پورت usb1 و حالا به پورت دیگر وصل کنید دستگاه چاپ نمیزند پس بهتر است برای همیشه روی یک پورت ثابت کابل را وصل کنید .
  • نحوه تشخیص ابعاد رول لیبل پرینتر اینگونه است که در کنار غلطگ هد دستگاه که لنزی درآن قرار دارد و این لنز تشخیص دهنده ابعاد لیبل خواهد بود و چناچه این لنز دقیقا بین شکاف ممتد لیبل ها بود آن را جا به جا کنید تا عبور هر لیبل را بتواند احساس کند .
  • و اما نکته آخر با فشردن دکمه فید(feed) روی این دستگاه ها یک ردیف لیبل باید از لیبل پرینتر خارج شود اگر این حالت را مشاهده کردید یعنی دستگاه شما لیبل را شناخته است ، برای کالیبره کردن دستگاه را خاموش  کنید  دستتان را روی دکمه  فید  نگه دارید و دستگاه را روشن کنید و تا وقتی  که صدای  چنین  بوق متوالی  را نشینده اید  دستتان  را برندارید و بعد از شنیدن  صدای بوق دستتان را بردارید تا دستگاه سلف  پرینت بگیرد و این روش دستی  است که شاید برای برخی دستگاه ها متفاوت باشد.

در صورت  رعایت موارد بالا استفاده از لیبل پرینترها بسیار آسان است .

شرکت توان دید آتی در سال ۱۳۹۵ با هدف فعالیت در زمینه تجهیز ،طراحی و تولید سیستم‌های امنیت، شناسایی و کنترل تردد شامل سخت افزار و نرم افزارهای مربوطه تأسیس و آماده ارائه انواع خدمات در این زمینه می باشد.

نویسنده: خانم شایگان