هگمتانه، گروه خبر همدان: برای اولین بار در استان همدان، به منظور آموزش کارکنان شهرداری همدان و سازمان‌های مربوط، به همت واحد آموزش شهرداری دوره آموزشی برای افزایش اطلاعات سایبری کارکنان شهرداری توسط جهاد دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش هگمتانه، این دوره ۴ ساعته با حضور ۲۰۰ نفر در ۱۸ تا ۱۹ و ۲۴ تا ۲۵ خرداد ماه برگزار شد.

بر اساس این گزارش، شرکت توان دید آتی عهده‌دار برگزاری این دوره بود و از طریق سامانه آموزش برخط خود به منظور افزایش سطح اطلاعات سایبری و همچنین معرفی سامانه آموزش برخط بخش خصوصی خود به آموزش دوره‌ مبانی امنیت سایبری (CSCU) همت گمارد.

تمرکز دوره مبانی امنیت سایبری بر روی افزایش دانش امنیت اطلاعات و شبکه یک کاربر رایانه است.

این گزارش می‌افزاید: این افزایش، در زمینه استفاده از منابع رایانه‌ای در داخل شبکه سازمان و یا زمان اتصال به اینترنت خواهد بود و افراد با گذراندن این دوره، مهارت‌های لازم برای استفاده از شبکه‌های رایانه‌ای را کسب میکنند؛ در واقع این دوره باعث می‌شود تا افراد با مفاهیم ضروری امنیت آی تی به‌طور کامل آشنا شوند.

در ادامه این گزارش آمده است: هدف دوره آموزشی سی اس سی یو، انتقال دانش و مهارت‌های لازم به شرکت‌کنندگان، جهت حفاظت از اطلاعات افراد و سازمان است و این دوره، با یک آموزش تعاملی در زمینه کلیه خطرات موجود در زمینه امنیت اطلاعات آغاز می‌شود؛ خطراتی مانند تهدیدات مربوط به هویت افراد، کارت‌های اعتباری و همچنین عدم رعایت مسائل امنیت فیزیکی. بر اساس این گزارش، آموزش‌ها و مهارت‌هایی که دانشجو در طول این دوره کسب می‌کند، به او کمک می‌کند تا بتواند تهدیدات موجود در سامانه‌ها را شناسایی کند، علاوه بر آن، این دوره موجب کاهش مؤثر این تهدیدات در آینده نیز خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید: در زنجیره امنیت سایبری، مهمترین حلقه، آموزش نیروی انسانی است که معمولاً بیشترین آسیب نیز از این قسمت به سازمان وارد می‌شود؛ بنابراین، اگر آموزش نیروی انسانی جدی گرفته نشود، حتی با وجود استفاده از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفته و گران قیمت، سازمان‌ها همواره در معرض آسیب‌های جدی قرار خواهند گرفت.

گفتنی است این دوره‌ ۴ ساعته، طی دو هفته متوالی و توسط وحید علمی ارائه شد که محور اصلی این دوره آموزشی، بررسی علل لزوم بالابردن دانش و آگاهی کارمندان عادی سازمان بود. طبق گزارش‌ها، بیشترین حوادث سایبری و نقض اطلاعات، به دلیل اشتباهات و عدم آگاهی کافی کارکنان معمولی رخ می‌دهد که در این دوره، آموزش‌های لازم درباره موارد ضروری که کارمندان باید رعایت کنند، به آن‌ها داده شد.

در این گزارش، امنیت در سیستم عامل، امنیت در داده‌ها، امنیت در اینترنت،‌ امنیت در شبکه، سرقت هویت و مهندسی اجتماعی و امنیت در تلفن همراه به عنوان سرفصل‌های مورد بحث معرفی شده است که در بخش دیگر دوره، حملات روز که علیه سازمان‌ها اتفاق می‌افتد، بررسی شد و در نهایت، مدرس به ارائه بهترین راهکارهای جلوگیری از حملات رایج در سازمان‌ها پرداخت.

شایان ذکر است، این دوره، مورد استقبال شرکت‌کنندگان آن قرار گرفت و بازخوردهای مثبتی دریافت شد و در انتها به سؤالات و ابهامات شرکت کنندگان پاسخ داده شد.