بارکد :

وقتی به فروشگاه یا داروخانه مراجعه میکنید روی اکثر اجناس این تصاویر را می بینید نام آنها بارکد است  اما بارکد چیست ؟

بارکد روشی برای نمایش داده ها به صورت دیدنی و قابل خواندن با ماشین است. در ابتدا ، بارکدها داده ها را با تغییر عرض و فاصله خطوط موازی نشان می دادند. این بارکدها ، که معمولاً به عنوان خطی یا تک بعدی  از آن یاد می شوند ، توسط اسکنرهای نوری مخصوص ، که بارکد خوان خوانده می شوند ، قابل اسکن هستند. بعداً ، انواع  دو بعدی با استفاده از مستطیل ، نقاط ، شش ضلعی و سایر الگوهای هندسی به نام کدهای ماتریس یا بارکد دوبعدی ایجاد شد ، اگرچه از میله ها به همین ترتیب استفاده نمی کنند. بارکد های دوبعدی را می توان با استفاده از نرم افزار برنامه در دستگاه های تلفن همراه با دوربین های داخلی ، مانند تلفن های هوشمند ، خوانده یا از بین برد.

بارکد توسط نورمن جوزف وودلند و برنارد سیلور اختراع شد و در ایالات متحده در سال ۱۹۵۱ ثبت اختراع شد. این اختراع بر اساس کد مورس بود که به میله های نازک و ضخیم گسترش یافته بود. با این حال ، بیست سال طول کشید تا این اختراع موفق ثبت تجاری شود .

استفاده اولیه از یک نوع بارکد در یک زمینه صنعتی توسط انجمن راه آهن آمریکا در اواخر دهه ۱۹۶۰ حمایت مالی شد. بارکدها هنگامی که از آنها برای اتوماسیون سیستم های پرداخت سوپر مارکت استفاده می شدند ، از نظر تجاری موفق شدند ،اما برای استفاده ازاین بارکدها دستگاههای مخصوصی لازم است بنام بارکد خوان :

بارکد خوان (یا اسکنر بارکد) اسکنر نوری است که می تواند بارکد چاپ شده را بخواند ، داده های موجود در بارکد را رمزگشایی کرده و داده ها را به رایانه ارسال کند.

انواع اسکنر بارکد:

خواننده از نوع قلم

اسکنرهای لیزری

cco خواننده های ( به عنوان اسکنرهای LED نیز شناخته می شوند )

خواننده های مبتنی بر دوربین

اسکنر بارکد همه کاره

خواننده های نوع قلم

خوانندگان از نوع قلم متشکل از یک منبع نور و یک فتودودیود هستند که در نوک قلم در کنار یکدیگر قرار می گیرند. برای خواندن بارکد ، شخصی که قلم را نگه می دارد ، باید نوک آن را با سرعتی نسبتاً یکنواخت در نوارها حرکت دهد. فتودیود شدت نور منعکس شده از منبع نور را اندازه گیری می کند زیرا نوک از هر نوار و فضای موجود در کد چاپ شده عبور می کند. فتودیود یک موج ایجاد می کند که برای اندازه گیری عرض میله ها و فضاهای موجود در بارکد استفاده می شود. میله های تاریک در بارکد ، نور را جذب می کنند و فضاهای سفید را منعکس می کنند به طوری که شکل موج ولتاژ ایجاد شده توسط فتودود ، نمایشی از الگوی نوار و فضا در بارکد است. این شکل موج توسط اسکنر به روشی شبیه به نحوه رمزگشایی نقاط کد مورس و رمزنگاری رمزگشایی می شود.

اسکنر لیزری

اسکنرهای لیزری به همان روش خواننده های نوع قلم کار می کنند به جز اینکه از یک پرتو لیزر به عنوان منبع نور استفاده می کنند و به طور معمول از یک آینه معکوس یا یک منشور چرخان برای اسکن پرتو لیزر به جلو و عقب در بارکد استفاده می کنند. همانند خواننده از نوع قلم ، از دیود عکس برای اندازه گیری شدت نور بازتاب شده از بارکد استفاده می شود. در هر دو خواننده قلم و اسکنرهای لیزری ، نور ساطع شده توسط خواننده به سرعت در روشنایی با یک الگوی داده تغییر می کند و مدار دریافت دیود عکس برای طراحی تنها سیگنال هایی با همان الگوی مدوله شده طراحی شده است.

)  خواننده های CCD)  به عنوان اسکنرهای LED نیز شناخته می شوند

خوانندگان CCD از آرایه ای از صدها سنسور نوری کوچک استفاده می کنند که در یک ردیف در سر خواننده قرار گرفته اند. هر سنسور شدت نور را بلافاصله در مقابل آن اندازه گیری می کند. هر سنسور نور منفرد در خواننده CCD بسیار کوچک است و به دلیل اینکه صدها سنسور در یک ردیف قرار دارند ، یک الگوی ولتاژ یکسان با الگوی موجود در بارکد در خواننده با اندازه گیری متوالی ولتاژهای موجود در هر سنسور در ردیف ایجاد می شود. . تفاوت مهم بین دستگاههای خواننده CCD و اسکنر قلم یا لیزر در این است که دستگاه کارتخوان CCD اندازه گیری می کند تا نور محیط منتشرشده از بارکد را نشان دهد ، در حالی که اسکنرهای قلم یا لیزر نور منعکس شده فرکانس خاصی را از خود اسکنر اندازه گیری می کنند. اسکنرهای LED همچنین می توانند با استفاده از سنسورهای CMOS ساخته شوند و در حال جایگزین خواننده های مبتنی بر لیزر هستند

خواننده های مبتنی بر دوربین

اسکنر تصویربرداری دو بعدی نوعی بارکد خوان است. آنها برای رمزگشایی بارکد از یک دوربین و تکنیک های پردازش تصویر استفاده می کنند.

خوانندگان دوربین فیلمبرداری از دوربین های فیلمبرداری کوچک با همان تکنولوژی CCD استفاده می کنند همانطور که در یک بارکد بارکد CCD وجود دارد به جز اینکه به جای داشتن یک ردیف سنسور ، یک دوربین فیلمبرداری دارای صدها ردیف سنسور است که در یک آرایه دو بعدی قرار گرفته اند تا بتوانند تولید کنند. تصویر

خوانندگان بزرگ منظره از دوربین های صنعتی با وضوح بالا برای ضبط همزمان چندین بارکد استفاده می کنند. تمام بارکد های موجود در عکس فوراً رمزگشایی می شوند (ثبت اختراعات ImageID و ابزارهای ایجاد کد) یا با استفاده از افزونه ها (به عنوان مثال Barcodepedia از یک برنامه فلش و برخی از وب کم برای پرس و جو از یک پایگاه داده استفاده می کند) ، گزینه هایی برای حل این داده ها محقق شده است. وظایف

اسکنر بارکد همه کاره

اسکن Omnidirectional با استفاده از “مجموعه ای از خطوط اسکن مستقیم یا منحنی از جهات مختلف به شکل starburst ، منحنی Lissajous یا سایر ترتیب های چند مثلث در نماد پیش بینی شده و یک یا چند از آنها قادر به عبور از تمام میله های نماد خواهند بود. و فضاها ، بدون توجه به جهت یابی. [۲] تقریباً همه آنها از لیزر استفاده می کنند.برخلاف اسکنرهای لیزری تک خطی ساده تر ، آنها یک الگوی تیرها را در جهت های مختلف تولید می کنند و به آنها امکان می دهد بارکدهایی را ارائه دهند که در زوایای مختلفی به آنها ارائه می شود. بیشتر آنها برای تولید الگوهای پیچیده اسکن خود از یک آینه چند ضلعی چرخشی و چیدمان چندین آینه ثابت استفاده می کنند.

نویسنده: خانم شایگان