افزایش کار آیی وای­فای در خانه

صفحه اصلی/وبلاگ/افزایش کار آیی وای­فای در خانه

۱)    مسیریاب را در جای مناسب ، قرار دهید : اگر مسیریاب بر کف اتاق یا زیر میز باشد، بهتر است آن را در مکان بلندتری قرار دهیم برای آنکه عملکرد مسیریاب بهتر شود دست‌کم باید یک و نیم متر از زمین ارتفاع داشته باشد. در صورت امکان بهتر است در مسیر دید آن با افزاره­های مورداستفاده نیز مانعی وجود نداشته باشد. سیگنال­های وای­فای به‌صورت دایره­ای ارسال می­شوند؛ بنابراین باید در وسط خانه، تحت پوشش خود قرار داشته باشد. اگر هم مسیریاب روی سقف نصب‌شده است، باید آنتن­های آن روبه پایین و در جهات مختلف باشد.

۲)    تعداد افزاره­های بی­سیم را کاهش دهید : تعداد افزاره­های متقاضی پهنای باند از مسیریاب وای­فای هرچه بیشتر باشد، سرعت انتقال کم­تر می­شود. برای مثال، اگر با تعداد زیادی افزاره در حال تماشای فیلم از اینترنت باشیم ممکن است کفگیر پهنای باند به ­ته‌دیگ بخورد و برخی افزاره­های متصل از سرعت کافی بهره­مند نباشند. می­توان به­جای مسیریاب ۸۰۲٫۱۱ b/g/n از مسیریاب­های جدید ۸۰۲٫۱۱ ac بهره گرفت و پهنای باند و ظرفیت شبکه را افزایش داد.

۳)    موقعیت اثاثیه منزل را بررسی کنید و یا افزاره­ی بی­سیم را حرکت دهید : هر بار که جای اثاثیه و مبلمان را عوض کنیم، بر موج ارسالی از مسیریاب وای فای اثر می­گذارد. اگر بعد از جابه‌جایی اثاثیه ، سیگنال افت داشت باید جای مسیریاب را تغییر دهیم یا جای اثاثیه را دوباره تعویض کنیم یا می­توان جای رایانه کیفی یا دیگر افزاره­های بی­سیم خود را عوض کرد. بررسی­ها نشان داده که حتی جابه‌جایی‌های اندک در حد چند سانتی­متر هم می­تواند به میزان ۳۰ تا ۶۰ درصد بر دریافت سیگنال وای فای اثر منفی یا مثبت بگذارد.

۴)    موانع فیزیکی را برطرف کنید : در، دیوار، آینه و سایر موانع می­توانند سیگنال بی­سیم ارسالی از مسیریاب را بازتاب دهند. گاهی چیزهایی که مقصر به نظر نمی­رسند موجب افت سیگنال وای فای می­شوند مانند قاب عکس یا قفسه کتاب، کف یا سقف اتاق هم مؤثر است. اگر گذردهی یا پوشش دهی شبکه خوب نباشد، باید مسیریاب را بالا مسیریاب را بالا پایین کرد تا بلکه مشکل حل شود.

۵)    افزاره­های رقیب را دور کنید : نباید از یاد برد که افزاره­های بسیار دیگری هم سیگنال­های بی­سیم پخش می­کنند. تلفن­های بی­سیم، اجاق­های موج­پز، تلویزیون، افزاره­های دارای بلوتوث، دستگاه­های پایشگر کودکان و غیره که می­توانند بر سیگنال وای فای اثر بگذارند. بهترین حالت آن است که مسیریاب از این رقبا دور باشد.

۶)    به نقاط کور منزل خود توجه کنید : هیچ خانه­ای نیست که نقطه­ی کور و دور از پوشش دهی وای فای نداشته باشد که می­تواند ناشی از موقعیت اثاثیه یا مسیریاب وای­فای باشد. با استفاده از مسیریاب اضافی یا پوشش افزایی وای فای می­توان نقاط کور را برطرف کرد. با افزایش تعداد آنتن­های مسیریاب هم می­توان برد مسیریاب را افزایش داد و نقاط کور را برطرف کرد.برای مثال می­توان از مسیریاب سه یا چهار آنتنی استفاده کرد.

۷)    بسامد سیگنال وای فای : دو بسامد اصلی سیگنال­های وای فای ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز است. استاندارد ۲٫۴ گیگاهرتز قدیمی­تر و خیلی پرازدحام‌تر است، یعنی هم­پوشی بسامد با سایر افرازه­ها بیشتر است که می­تواند سرعت اتصال را کاهش دهد. بهترین کار برای تقویت وای فای، استفاده از بسامد پنج گیگاهرتز است. این کار ممکن است آثار منفی بر برد بگذارد ولی در کل مزیت چشمگیری دارد چون افرازه­های رقیب اندک شمار هستند. همچنین مسیریاب وای فای می­تواند به‌طور خودکار کانال­های بدون اختلال هر بسامد را برگزیند یا می­توان این کار را به‌صورت دستی انجام داد. برنامه­های بسیاری محیط وای فای را ممیزی می­کنند و کانال­های هم‌ستیز یا دارای همپوشی بیشتر را پیدا می­کنند.

۸)    تجهیزات قدیمی را کنار بگذارید : اگر باید مدام مسیریاب وای فای را خاموش روشن کنیم تا به کار افتد، شاید وقت آن رسیده باشد مسیریاب جدیدی بخریم که پشتیبان استانداردهای جدید مانند ۸۰۲٫۱۱ ac باشد. بعضی مسیریاب‌ها چند آنتن دارند که تجمیع ظرفیت را میسر می­کند و می­توان به‌سرعت سرجمع بیشتری دست‌یافت.

۹)    نرم­افزارها را به‌روزرسانی کنید : سازندگان کارت­های وای فای و مسیریاب‌ها اغلب نرم­افزارهای این افزاره‌ها را بهینه­سازی و روز آوری می­کنند. ویراست­های جدید و رفع عیب­های این نرم­افزارها اغلب وای فای را بهتر و سریع‌تر می­کنند. یافتن ایرادها و مشکلات وای­فای پردردسر است زیرا خیلی متنوع هستند. روز آوری کردن یعنی بهره­مندی از نتایج آزمایش­ها و رفع عیب­هایی که شرکت­هایی مانند اینتل ، کاربران و غیره انجام داده باشند.

۱۰)   تنظیمات را بهسازی کنید : بسیاری از مسیریاب­های وای فای می­توانند انواع خاصی از گذردهی­ها را بهینه­سازی کنند و در اولویت قرار دهند؛ یعنی می­توان به کاربری فیلم­ها و فایل­های چندرسانه‌ای در قیاس با وب گردی عادی یا پست الکترونیکی اولویت داد. یکی از نکات جالب مسیریاب­های جدید، کیفیت خدمات است که چندان کاربرپسند نیست اما می­تواند عملکرد کلی شبکه را بهینه­سازی کند. برای مثال، می­تواند به‌طوری‌که مسیریاب طبق آن پهنای باند را تخصیص دهد و اولویت‌بندی کند. روش رمزگذاری هم می­تواند بر سرعت اثر بگذارد. در مسیریاب­های ۸۰۲٫۱۱ n و ۸۰۲٫۱۱ ac بهترین انتخاب wpa2 و رمزگذاری AES است که بهترین سرعت را به دست می­دهد. این در حالی است که رمزگذاری قدیمی­تر TKIP موجب کاهش گذردهی می­شود.

۱۳۹۸/۹/۲۰ ۱۲:۱۸:۴۸

ثبت ديدگاه