آیا تاکنون دربیمارستان بستری شده اید ؟ جواب اکثریت دراین مورد مثبت است ، وبرای انجام این امر یکسری پروسه اداری را طی کرده اید . بیمارستان نیزبرای کارهای خود مانند سایر مجموعه ها  تابع قوانین خاصی است ودراین مقاله به اختصار به یکی ازین قوانین میپردازیم که اکثر ما با آن مواجه شده ایم که شاید ازنظر خیلی از ما غیر ضرور به نظر برسد  اما نکته قابل توجه این است که هنگام بستری بعد از دریافت کارت شناسایی وثبت اطلاعات شخصی در سیستم بیمارستانی  دومین کار صدور دستبند شناسایی بیمار میباشد و این قضیه نشان دهنده اهمیت فروان این دستبندها میباشد. اما سوال اینجاست که اصلا چرا باید اطلاعات ما بروی نواری چاپ شود و بعنوان دستبند تا روز ترخیص همراه ما باشد ؟

ایمنی بیمار یک دغدغه جهانی در زمینه سلامت است که بیماران را در تمامی عرصه های خدمات سلامت در کلیه کشورهای جهان اعم از توسعه یافته یا در حال توسعه، متأثر می سازد. مطالعات پژوهشی نشان داده که به طور متوسط حدود ۱۰ % از تمام موارد بستری، بیماران به درجات مختلف دچار آسیب می شوند و این در حالی است که برآورد می شود که تا ۷۵ % از این خطاها قابل پیشگیری باشد. مراقبت و خدمات درمانی غیر ایمن علاوه بر تحمیل رنج به انسان، هزینه اقتصادی سنگین نیز به بار می آورند. در واقع چنین تخمین زده می شود که بین ۵% تا ۱۰ %هزینه های مربوط به سلامت ناشی از خدمات بالینی غیر ایمن می باشد که منجر به آسیب بیماران می گردد..

به دلیل اهمیت موضوع ایمنی بیمار، برنامه بیمارستان دوستدار ایمنی که یک پروژه سازمان جهانی بهداشت است وهدف آن کمک به مؤسسات درمانی برای شروع یک برنامه جامع ایمنی بیمار در کشورها می باشد، در حال اجرا می باشد.

یکی از پروژه های ایمنی بیمار هم برمی گردد به الزام استفاده دسبند شناسایی بیمار :
عدم شناسایی صحیح بیماران در مراکز بهداشتی درمانی منجر به بروز اقدامات و مراقبت های درمانی اشتباه از جمله در فرآیند تجویز داروها، اعمال جراحی، انتقال خون، اقدامات آزمایشگاهی و تحویل نوزاد به مادر و خانواده و……می شود.
به همین منظور از مچ بندهای احراز هویت بیمار در بیمارستان ها و مراکز درمانی استفاده می شود

مشخصات مچ بند:

به طور کلی مچ بند روی مچ دست راست تمام بیماران نصب می گردد مگر در مواردی که….

در صورتی که به هر دلیلی دستبند شناسایی بیمار از بین رفت.مجددا دستبند شناسایی جدیدی برای بیمار تهیه گردد.

کلیه کادر درمان می بایست قبل از انجام هرگونه اقدام درمانی مچ بند احراز هویت بیمار را چک نموده و از بیمار در صورتی که هوشیار است نام وی را بپرسند (از بیمار بپرسید ” نام شما چیست” ، به جای اینکه بپرسید “آیا شما آقای علی احمدی هستید؟)

به هیچ عنوان نباید شماره تخت وشماره اتاق و اقدامات تشخیصی- درمانی و هر آنچه که جزء هویت خود بیمار نمی باشد ، مبنای شناسایی بیمار تلقی گردد.

دلایل استفاده دستبندهای رنگی چیست؟

همه افراد بیمار ، حتی کسانی که بیماری مشابهی دارند نمی شود یک رنگ دستبند برایشان صادر نمود که دلایل این امر در ادامه به اختصار توضیح داده شده است :

رنگ سفید : در حالت عادی و بیماران فاقد تشابه مشخصات فردی رنگ دستبند سفید انتخاب شود

رنگ زرد: در صورت وجود بیمار دارای مشخصات فردی مشابه نام و نام خانوادگی مشابه با بیماردیگر ازدستبندهای شناسایی به رنگ زرد (علامت گذاری روی دستبند با ماژیک زرد) استفاده شود و به منظور هشدار در روی جلد پرونده بیماران از اتیکت زرد رنگ  «احتیاط ، بیمار با اسامی مشابه» استفاده شده وچسبانده شود

تبصره: در صورتی که یکی از بیماران مشابه مرخص شده بایستی رنگ زردرنگ روی دستبند شناسایی بیمار مشابهی که هنوز بستری است را با پنبه الکل پاک نمایید

رنگ قرمز: در بیماران مبتلا به آلرژ

رنگ سبز: در بیماران در معرض خطر(سقوط،زخم بستر،DVT )

تا اینجا تقریبا با اهمیت استفاده این دستبندها آشنا شدیم اما درادامه پیگیر این موضوع هستیم که آیا جنس این دستبند ها باید از کاغذ خاصی باشد؟

وقتی از سلامت بیماران صحبت میکنیم حتما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که  تمامی وسایلی که دربیمارستان استفاده میشود ازتاییده بهداشتی برخوردارند و همه آنها استرلیزه میباشند و این موضوع برای بیمار وبیمارستان بسیار اهمیت دارد وچندین شرکت هستند که در زمینه  تجهیزات بیمارستانی ومواد مصرفی با بیمارستانها در حال همکاری هستند که شرکت توان دیدآتی یکی از آنهاست .

این شرکت درزمینه دستبندهای شناسایی بیمار نیز مانند سایر محصولات خود بهترین کیفیت وکمترین قیمت وبالاترین پشتیبانی را ارائه داده است وهمچنان در میان رقبای خود پیش قدم بوده وتوانسته با ارائه این دستبندها در سه سایز بزرگسال ، کودک و نوزاد در رنگبندی مختلف با بیمارستانهای زیادی درسطح کشور در ارتباط باشد شما هم میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر ومشاوره با شرکت ما درارتباط باشید.

برخی از ویژگی این دستبندها :

مقاوم در برابر شستشو، تغییرات حرارتی و پارگی

دارای گواهی نامه رسمی آنتی باکتریال رول مجبند

فاقد هرگونه ضایعات آسیب رسان به محیط زیست و زباله ساز

رنگبندی:

  • سفید
  • قرمز
  • نارنجی
  • آبی
  • سبز

موارد استفاده:

قابل استفاده در بیمارستان ها و درمانگاه ها ، باشگاه های ورزشی، کنفرانس ها و سمینارها

نویسنده: خانم شایگان