آکرو ان اف سی Acru nfc  چیست وچه کاربری دارد ؟

یک خواننده / نویسنده کارت هوشمند بدون تماس با کامپیوتر است که مبتنی بر فناوری ۱۳٫۵۶ مگاهرتز بدون تماس (RFID) است.

ویک وسیله ارتباطی بی‌سیم بین دو دستگاه در مجاورت همدیگر است که در فاصله‌های کوتاه (حداکثر چند سانتی‌متر) کاربرد دارد. ان‌اف‌سی جایگزینی برای انتقال اطلاعات و فایل‌ها بین دو دستگاه موبایل توسط بلوتوث است که برخلاف بلوتوث نیازی به صرف زمان برای جستجوی دستگاه‌های نزدیک ندارد و به سادگی و با نزدیک کردن دستگاه دوم قابل استفاده است. ان‌اف‌سی از روش‌های افزایش امنیت نظیر الزام به تأیید برقراری ارتباط توسط دستگاه دوم هم پشتیبانی می‌کند.

امروزه تعداد گوشی‌هایی که از تراشه ان‌اف‌سی استفاده می‌کنند و این سامانه را پشتیبانی می‌کنند روز به روز در حال افزایش است. اطلاعات به صورت کد شده بین دو وسیله رد و بدل می‌شود. ان اف سی در گوشی‌های موبایل در سه حالت مختلف می‌تواند عمل کند؛ می‌تواند با یک گوشی موبایل دیگر در حالت نظیر به نظیر ارتباط داشته باشد، ارتباط با یک برچسب غیرفعال ان اف سی/ار اف ای دی در حالت خواننده/نویسنده یا می‌تواند با یک ان اف سی خوان در کارت‌های تقلید ارتباط داشته باشد.

موارد استفاده:

 • پرداخت از طریق ان‌اف‌سی

مهم‌ترین کاربرد ان‌اف‌سی، پرداخت پول از طریق گوشی‌های هوشمند است. برای این منظور، کاربر اطلاعات مربوط به کارت اعتباری خود را در گوشی ذخیره می‌کند و در زمان خرید، گوشی را به دستگاه ان‌اف‌سی‌خوان نزدیک می‌کند تا پرداخت انجام شود. بیشتر معاملات نیاز به تصدیق ندارند ولی در برخی موارد ممکن است فروشندگان در خواست تأیید هویت کنند. ضمناً این نکته شایان ذکر است که دستگاه‌های دارای ان اف سی تنها به عنوان فرستنده عمل نمی‌کنند، بلکه می‌توانند به عنوان دستگاه گیرنده نیز باشند.

 • استفاده از NFC برای چاپ مستقیم از موبایل یا تبلت به پرینترهای مجهز به این تکنولوژی

این امکان فقط در گوشی‌های اندروید ورژن ۴ به بالا امکان‌پذیر است و پرینترهای وایرلس که از nfc پشتیبانی می‌کنند.

برای این کار کافیست پس از روشن کردن NFC موبایل خود از لیست برنامه‌های گوشی برنامه موبایل پرینت را اجرا کرده و از درون برنامه به بخش گالری رفته و عکس یا متن مورد نظر را باز کرده و از طریق منو گزینه پرینت را انتخاب و سپس از منوی جدید باز شده “چاپ از طریق NFC “را انتخاب و گوشی را در چند سانتی برچسب NFC روی دستگاه پرینتر گرفته و منتظر چاپ شوید. البته در مورد پرینترهای مارک سامسونگ ابتدا باید برای گوشی موبایل نرم‌افزار موبایل پرینت را از گوگل پلی دانلود و نصب کنید.

این عمل اینگونه صورت می‌گیرد که وقتی شما گوشی خود را به برچسب یا تگ nfc نزدیک می‌کنید ان برچسب که در زیر ان یک فرستنده بسیار ظریف قرار دارد اطلاعات را از گوشی دریافت و ان را به قسمت وایرلس پرینتر ارسال می‌کند. در اصل بجای اینکه کاربر با استفاده از لب تاپ بخواهد عکس را از روش وایرلس برای پرینتر ارسال کند، مستقیماً از طریق گوشی و بدون طی کردن مراحل طولانی پرینت خود را می‌گیرد

 • استفاده از NFC برای انتقال تصاویر از موبایل و تبلت به تلویزیون‌های مجهز به NFC[

در بعضی از تلویزیون‌های سری جدید در پشت بدنه و روی قاب پشت برچسب NFC وجود دارد و می‌توان با نزدیک تر کردن گوشی و روشن بودن NFC گوشی تصاویر را از گوشی به تلویزیون منتقل کرد. البته در بعضی موارد نیاز به دریافت برنامه ارسال تصاویر از گوگل پلی برای اندروید می‌باشد. این عمل نیز مانند مورد پرینترها می‌باشد و برچسب رابطی بین موبایل و قسمت وایرلس تلویزیون می‌باشد.

 • استفاده‌های روزمره

همان‌طور که پیشتر گفته شد فناوری NFC می‌تواند همانند کارت‌های غیرتماسی عمل کرده و دقیقاً مسئولیت آن‌ها را به دوش بکشد. یعنی اطلاعاتی را به قرائت‌کننده این گونه کارت‌ها ارسال نماید اما از طرفی دیگر NFC به خودی خود می‌تواند یک قرائت‌کننده نیز محسوب شود که یکی از کاربردهای آن را می‌توان خواندن برچسب‌های دیجیتالی دارای چیپ مخصوص RFID برشمرد. برچسب‌های دیجیتال به برچسب‌هایی گفته می‌شود که حاوی اطلاعات دیجیتالی می‌باشند و با یک دستگاه قرائت‌کننده می‌توان اطلاعات کاملی از محصول یا وسیله‌ای که در حال استفاده از آن هستیم به‌دست‌آورد. این اطلاعات می‌تواند حاوی متن‌ها و لینک‌ها باشد که به راحتی قابل ذخیره شدن در گوشی موبایل شما هستند. از این برچسب‌ها در تبلیغات و معرفی محصولات، کارت‌های ویزیت و فروشگاه‌ها استفاده می‌شود.

  • شارژ گوشی موبایل و انتقال صدا به اسپیکر[

دو کاربرد جدید دیگر از این تکنولوژی یکی شارژ مستقیم و بدون هیچ کابلی که در این مورد یک صفحه پنج اینچی تخت که به برق متصل است با تکنولوژی nfc می‌تواند تمامی گوشی‌های مجهز به سنسور nfc رو که روی این صفحه قرار گیرد شارژ کند. در مورد دیگر اسپیکرهای مجهز به nfc فقط کافیست گوشی را به ان چسبانده تا به‌طور اتوماتیک موسیقی در حال پخش به اسپیکر منتقل شود.

 • به اشتراک گذاری اطلاعات در تلفن‌های هوشمند

برای این‌منظور باید در هر دستگاه، اندروید نسخه ۴ یا همان Ice Cream Sandwich یا نسخه ۴ به بالا و NFC داشته باشید.

 1. با رفتن به بخش تنظیمات (Setting) مطمئن شوید که NFC و Andorid Beam در این بخش فعال یا ON (روشن) شده‌است.
 2. تا زمانی که هر دو دستگاه روشن هستند به سادگی می‌توانید اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته‌اید را انتقال دهید.
 3. باید دو دستگاه را پشت به پشت هم بصورتی که تقریباً همدیگر را لمس کنند، قرار داد و شما یک لرزش را احساس کنید.
 4. پس از احساس لرزش یک انیمشن کوچکی در پس زمینه دستگاه نمایش داده می‌شود که نشان دهنده آن است که محتویات به اشتراک گداشته شده دستگاه شما در حال ارتعاش می‌باشد.
 5. در پایان محتویات به اشتراک گذاشته شده دستگاه شما به دستگاه دیگر بارگذاری خواهد شد

کلام آخر :

دو دستاورد ان اف سی، مصرف انرژی بسیار کم و امنیت نسبی مناسب می‌باشد، اگر کسی بخواهد از طریق NFC به دستگاه شما رخنه نماید و یا در ارتباط NFC دستگاه شما با یک دستگاه دیگر اخلال به وجود بیاورد، بایستی بسیار به گجت شما نزدیک گردد که این کار بدون جلب‌توجه و مشکوک کردن شما، تقریباً ممکن نمی‌باشد. شما میتوانید با مراجعه به شرکت توان دید آتی اطلاعات بیشتری در مورد این محصول کسب نموده ومشاوره رایگان دریافت نماییید .

نویسنده: خانم خوشنودی